Święta prawda o Indiach.

Dziewięć żywotów

Niewiele jest osób, które znają Indie lepiej niż William Dalrymple. Nieznany u nas brytyjski historyk poświęcił badaniu subkontynentu już przeszło 20 lat swojego życia, czego owocem jest kilkanaście znakomitych książek, w których wchodzi głęboko pod kolorowy naskórek subkontynentu.

Przedostatnia z nich – wydane niedawno przez Wydawnictwo Czarne „Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach”  - jak żadna inna przybliża czytelnika nie tylko do poznania, ale wręcz zrozumienia tego kraju. I to pomimo, iż wcale nie przeraża encyklopedycznym rozmachem – ba, jest niemalże kieszonkowa! Clue to pomysł – oczywisty i przewrotny zarazem. Opisać Indie przez pryzmat mikrohistorii wiary i wierzących.

Do tego sztampowego zdawałoby się klucza Dalrymple dobrał dziewięć niezwykłych postaci, z których każdej poświęca uważny, wrażliwie wsłuchany esej. Razem tworzą one spójną historię o niełatwym klinczu pomiędzy często stygmatyzowanymi religijnymi wyborami; stojącymi za nimi, głęboko osadzonymi w złożonej strukturze społecznej osobistymi historiami a wyzwaniami współczesności, które na tym gordyjskim węźle zaciskają jeszcze jeden, ostateczny supeł. Lub przeciwnie – grożą jego bezlitosnym przecięciem, amputacją całej sfery ukształtowanych przez wieki społecznych zależności wraz z zaplątanych w nie, bezbronnymi jednostkami.

Każdy z dziewięciu wyborów autora pokazuje, że jego wiedza o Indiach wykracza daleko poza rzetelny dziennikarski research czy akademicką erudycję. To wręcz siódmy zmysł, pozwalający z ludzkiego oceanu wyłuskać postaci skupiające w sobie jak w soczewce całe piękno, złożoność i dramat współczesnych Indii. Jeśli mielibyście o nich przeczytać tylko jedną książkę w życiu, niech to będzie właśnie ta.

William Dalrymple

„Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach” (seria: Reportaż)

przeł. Saba Litwińska

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2012; 

—————–

Tekst oryginalnie ukazał się w lutowym numerze miesięcznika “Odra”.

About these ads

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

WordPress.com Logo

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Twitter picture

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s